Už jste slyšeli slovo Lensa? V poslední době velmi oblíbené slovo. Dnes se obyčejně vyfotit totiž nestačí. Lidé si na sociálních sítích přidávají mnohdy přehnaně upravené fotografie či videa. Společnost Prisma Labs připravila speciální aplikaci pro vylepšení svých snímků, která začíná bavit čím dál více lidí. Především instagram se v posledních dnech “zbarvil” do uměleckých selfíček.

Jsem to já, nejsem to já?

Aplikace Lensa je aplikace založená na umělé inteligenci, která vám nabízí možnost zdokonalit vaše nedostatky na fotkách. Můžete si tak vybělit své zoubky, krásně si upravit obočí nebo upravit svou pigmentaci kůže. Vývojáři nezapomněli ani na zvýraznění vašich duhovek. Nejvíce využívanou funkcí aplikace je vytvoření uměleckého avatara na téma anime, fantasy či scifi. 

Fotky, které aplikace zvládne vytvořit, nejsou laciné efekty nebo filtry. Jedná se o způsob zdokonalení, kdy umělá inteligence vytvoří sama snímek, na základě vámi nahraných fotek do aplikace. Tento trend se rozmohl především u influencerů, kteří svým sdílením fotek propagují aplikaci a nabádají ostatní uživatele Instagramu ke stažení a vytvoření svého avatara. Svou zálibu ve vytvoření našli také účastníci letošní reality show Love Island.

         

Stojí to za to? 

V dnešní době není nic zadarmo a za 50 uměleckých selfie zaplatíte 110 Kč. Můžete si koupit předplatné, to však funguje jen pro iOs. Samotná výroba selfie balíčku zabere zhruba 40 min a občas se stane, že se na fotkách objeví jisté nedostatky. Ani umělá inteligence totiž není neomylná.

A soukromí?

Vývojáři aplikace tvrdí, že 24 hodin po zpracování vašich fotografií jsou fotky z aplikace smazány. Odborníci o tom však přesvědčení nejsou. Nebojí se jen o nahrané fotografie uživatelů, jelikož dnes každý z nás zveřejňuje své fotografie na sociálních sítích bez ostychu. Především se obává o soukromí lidí a nasbíraná data, která by mohly být potenciálně sebrána ze smartphonů uživatelů. 

A co vy? Už jste propadli “Lensa” fenoménu?